Showing 122 results

Authority record
Irish Capuchin Archives

Anglin, Henry, 1910-1977, Capuchin priest

  • IE CA DB/170
  • Person
  • 29 April 1910-30 May 1977

Joseph Anglin, the son of John and Julia Anglin, was born in Aherla, County Cork, on 29 April 1910. Andrew Anglin (b. 11 Feb. 1900), an elder half-brother of Joseph, joined the Capuchin Franciscans in 1918 and took the religious name of Terence. He later became a missionary friar, first in the United States (from 1929) and later in Africa (from 1943). He died on 12 September 1947 in Livingstone, Northern Rhodesia (later Zambia) where the Irish Capuchins had established a missionary custody. The Anglin family were devoutly Catholic, and Joseph followed in his older brother’s footsteps by joining the Capuchins in Cork in October 1927, taking the religious name of Henry upon his reception into the Order. He took his final vows and was solemnly professed as a friar in October 1931. By this time, he had obtained a Bachelor of Arts degree from University College Cork. Following four additional years of clerical studies, he was ordained a priest in St. Eunan’s Cathedral in Letterkenny, County Donegal, on 23 June 1935. In the years following his ordination, Fr. Henry served as an assistant to Fr. Senan Moynihan OFM Cap., the founding-editor of ‘The Capuchin Annual’ periodical. Following the Capuchin Provincial Chapter of 1955, Fr. Henry was appointed editor of the ‘Annual’ with Fr. Felix Guihen OFM Cap. (1898-1981) taking on the role as manager of the Publications Office. The appointment of Fr. Henry as editor of the ‘Annual’ elicited no real change in the ethos of the publication which continued to include an eclectic mix of articles on a wide range of topical, political, historical, artistic, literary, and spiritual subjects. Although the work of collating and editing articles for the yearly publication was strenuous and occasioned frequent bouts of stress-related ill-health, Fr. Henry succeeded in maintaining the scholarly content of the publication. Crippling financial losses brought about the demise of ‘The Capuchin Annual’ in 1977. Fr. Henry died on 30 May 1977 just a few months after completing his work on the final edition of the ‘Annual’. He was buried in the Capuchin plot in Glasnevin Cemetery in Dublin.

Anglin, Terence, 1900-1947, Capuchin priest

  • IE CA DB/122
  • Person
  • 11 February 1900-12 September 1947

Andrew Anglin, the son of John and Nora Anglin, was born in Aherla, County Cork, on 11 February 1900. The Anglin family were devoutly Catholic (Joseph, a younger half-brother of Andrew, also joined the Capuchins and took Henry as his religious name in 1927). Andrew joined the Order in September 1918. He took Terence as his religious name upon entering the Order. Shortly after his ordination in 1927 he volunteered for missionary work in the United States. In 1928 he was an assistant pastor at Our Lady of Good Council parish in Fort Bragg in California and was later appointed to the Sacred Heart parish in Lincoln, Nebraska. He returned to Ireland in 1937. In 1943 he travelled to Northern Rhodesia where the Irish Capuchins had established a mission custody. He ministered there until his death in Livingstone on 12 September 1947.

Baptismal name: Andrew Anglin
Religious name: Fr. Terence Anglin OFM Cap.
Date of birth: 11 Feb. 1900
Place of birth: Aherla, County Cork
Name of father: John Anglin
Name of mother: Nora Anglin (née Mahony)
Date of parents’ marriage: 24 Feb. 1884
Date of reception into the Capuchin Order: 29 Sept. 1918
Date of first profession: 4 Oct. 1919
Date of final profession: 4 Oct. 1922
Date of ordination (as priest): 29 July 1927
Educational attainments: BA, 1st class honours (1923)
Missionary assignments: Travelled to the United States in 1928 and returned to Ireland in 1937; Travelled to Northern Rhodesia (now Zambia) on 12 Nov. 1943
Date of death: 12 Sept. 1947
Place of death: Livingstone, Northern Rhodesia
Place of burial: Livingstone, Zambia

Bibby, Albert, 1877-1925, Capuchin priest

  • IE CA DB/28
  • Person
  • 24 October 1877-14 February 1925

Thomas Bibby was born on 24 October 1877 in Bagenalstown, County Carlow. He was baptised on 28 October 1877. His family were proprietors of a woollen mill at Greensbridge and operated two drapery establishments in Kilkenny City, one in Parliament Street and another on High Street. He entered the Capuchin novitiate at Rochestown on 7 July 1894 and took the religious name of Albert. He was solemnly professed on 8 May 1900 and was ordained a priest at St. Mary of the Angels, Church Street, Dublin, on 23 February 1902. A gifted scholar, Fr. Albert was among the first batch of Capuchin students to receive a BA degree from the Royal University. He later became a professor of philosophy and theology and taught these subjects to Capuchin students for some years after his ordination. One of his first students was Fr. Dominic O’Connor OFM Cap. Fr. Albert was active in the Gaelic revival movement and became a fluent speaker of Irish. He was also engaged in temperance advocacy and gave missions sometimes solely in Irish in Gaeltacht areas. He was also involved in the Columcille branch of Conradh na Gaelige in its early years. Briefly a part of the community of friars in Kilkenny, he moved to Church Street, Dublin, in the early 1900s. In the aftermath of the Easter Rising, Fr. Albert ministered to a number of rebel prisoners in Kilmainham Jail and in other locations. He was present at the execution of Seán Heuston on 8 May 1916 and wrote an account of his final hours. He was later a regular correspondent with prominent republicans and their relations. On 16 December 1920 both Fr. Albert and Fr. Dominic O’Connor OFM Cap. were arrested by British forces during a raid on the friary on Church Street. Fr. Albert was detained for some hours in Dublin Castle but was afterwards released whilst Fr. Dominic was sentence to five years’ penal servitude. When the Four Courts was attacked on 27 June 1922 in the opening engagement of the Civil War, Fr. Albert was present in the building alongside Fr. Dominic. Both priests remained with the Anti-Treaty irregulars until the Four Courts was evacuated. They then proceeded to administer to Cathal Brugha and other IRA men occupying the Hamman Hotel on O’Connell Street. In June 1924, Fr. Albert was sent to the United States and was eventually appointed Pastor of the Capuchin Mission at Santa Inez in California. He immediately set about restoring both the parish and the structures of the old Franciscan Mission. Modern plumbing and electricity systems were installed at Santa Inez and Fr. Albert was joined by Friars Reginald O’Hanlon and Colmcille Cregan. However, Albert’s health deteriorated and he was soon admitted to St. Francis Hospital in Santa Barbara County. He died on 14 February 1925, a mere three months after his arrival in Santa Inez. He was buried just outside the mission’s chapel. His remains (along with those of his former pupil Fr. Dominic O’Connor OFM Cap.) were later repatriated to Ireland and he was buried in the cemetery of Rochestown Capuchin Friary, Cork, on 14 June 1958.

Bourke, Canice, 1890-1969, Capuchin priest

  • IE CA DB/63
  • Person
  • 27 February 1890-2 October 1969

Edward Bourke was born in Kilkenny city on 27 February 1890. He studied at the Seraphic College in Rochestown, County Cork, and joined the Capuchin Franciscan Order in 1906 taking Canice as his religious name. He was ordained to the priesthood in August 1906. He earned a BA degree from University College Cork in 1911. He was appointed guardian (local superior) of Holy Trinity Friary in Cork in 1933. He also served as superior of St. Bonaventure’s Hostel in Cork in 1946 and was instrumental in establishing the Capuchin House of Studies in Raheny in Dublin in the late 1940s. He was elected Provincial Definitor (Councillor) on several occasions. He returned to his native Kilkenny in 1959. Fr. Canice spent much of his ministry giving missions and retreats and was well known for his effective and energetic preaching. For many years, he served as Commissary Provincial of the Third Order of St. Francis confraternity. A fluent Irish speaker, he was also the author of several devotional texts including ‘Mary / A study of the Mother of God’ (1936), ‘Humility / the foundation of spiritual life’ (1951), and ‘Mary’s Rosary / Its devout recital’ (1960). He died in Dublin on 2 October 1969 and was buried on the Feast of St. Francis (4 October) in Glasnevin Cemetery.

Baptismal name: Edward Bourke
Religious name: Fr. Canice Bourke OFM Cap.
Date of birth: 27 Feb. 1890
Place of birth: High Street, Kilkenny (Diocese of Ossory)
Name of father: James Walsh (Draper)
Name of mother: Catherine Walsh
Date of reception into the Capuchin Order: 26 Aug. 1906
Date of first profession: 17 Sept. 1907
Date of final profession: 21 Jan. 1912
Date of ordination (as priest): 5 July 1914
Educational attainments: BA (NUI), 1911
Leadership positions: Provincial Definitor: 1928-31, 1937-41, 1943-6, 1946-9, 1949-51, 1952-5; Custos General: 1940-3, 1955-8.
Date of death: 2 Oct. 1969
Place of death: St. Michael’s Hospital, Dun Laoghaire, County Dublin
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Bowe, Peter, 1856-1926, Capuchin priest

  • IE CA DB/PB
  • Person
  • 19 September 1856-25 November 1926

Baptismal name: Edward Bowe
Religious name: Fr. Peter Bowe OFM Cap.
Date of birth: 19 Sept. 1856
Place of birth: Tullaroan, County Kilkenny
Name of father: Thomas Bowe (b. 3 Nov. 1816)
Name of mother: Ellen Bowe (née Maher) (b. 1815)
Date of reception into the Capuchin Order: 8 Apr. 1877
Date of first profession: 21 Apr. 1878
Date of final profession: 8 Sept. 1881
Date of ordination (as priest): 27 Aug. 1882
Leadership positions: Provincial Minister: 1901-4, 1907-10, 1916-9, 1922-5; Provincial Definitor (Councillor): 1887-90, 1890-3, 1893-6, 1895-8, 1898-1901, 1913-6; Custos: 1904, 1910, 1919, 1925
Date of death: 25 Nov. 1926
Place of death: Church Street Friary, Dublin
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Brady, Conor, 1923-1993, Capuchin priest

  • IE CA DB/CB
  • Person
  • 21 August 1923-20 April 1993

Baptismal name: James Brady
Religious name: Fr. Conor Brady OFM Cap.
Date of birth: 21 Aug. 1923
Place of birth: Crosskeys, County Cavan (Diocese of Kilmore)
Name of father: Eugene Brady
Name of mother: Mary Brady (née Finnegan)
Date of reception into the Capuchin Order: 3 Oct. 1942
Date of first profession: 4 Oct. 1943
Date of final profession: 4 Oct. 1946
Date of ordination: 8 June 1950
Educational attainments: BA (1946)
Missionary activities: Travelled to Barotseland, Northern Rhodesia (later Zambia), on 26 Dec. 1993
Date of death: 20 Apr. 1993
Place of death: Kaoma, Zambia
Place of burial: Kaoma, Zambia

Brennan, Crispin, 1917-2009, Capuchin priest

  • IE CA DB/CB
  • Person
  • 5 January 1917-3 August 2009

Baptismal name: Matthew Brennan
Religious name: Fr. Crispin Brennan OFM Cap.
Date of birth: 5 Jan. 1917
Place of birth: Carnew, County Wicklow (Diocese of Ferns)
Name of father: Thomas Brennan
Name of mother: Sara Brennan (née Quin)
Date of reception into the Capuchin Order: 3 Oct. 1937
Date of first profession: 4 Oct. 1938
Date of final profession: 4 Oct. 1941
Date of ordination (as priest): 20 June 1946
Educational attainments: BA (1942)
Missionary activity: Travelled to the Prefecture of Victoria Falls, Northern Rhodesia (later Zambia) on 29 Nov. 1946. He acted as Secretary for Education for the Zambian Capuchin mission and was diocesan consultor for Bishop Timohty Phelim O’Shea OFM Cap. in Livingstone. He returned to Ireland on 19 May 1977.
Date of death: 3 Aug. 2009
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Brennan, Sebastian, 1861-1937, Capuchin priest

  • IE CA DB/SB
  • Person
  • 9 December 1861-29 January 1937

Thomas Brennan was born (to Irish parents) in the town of Tow Law in County Durham in England on 9 December 1861. He joined the English Province of the Capuchin Franciscan Order at Pantasaph Friary in North Wales in May 1879, taking Sebastian as his religious name. He was ordained to the priesthood in September 1886. In the following years he was appointed to several pastoral positions in England. He was engaged in mission work in Peckham in London and held the position of vice-master of novices. At the Provincial Chapter of 1890 he was appointed spiritual director to the students and chaplain at a nearby convent, orphanage, and boarding school in Pantasaph. In June 1892 he was appointed Lector of Philosophy and Vicar of the House of Studies at Olton in Birmingham. In December 1897 he resigned from his position as guardian (local superior) of Olton to take up missionary work in the United States but was recalled and asked to finish out his term as guardian. Finally, in October 1901, he travelled to America and laboured there in ministry for the rest of his life. He ministered for some time in the Diocese of Lincoln in Nebraska. In September 1903 he and several other friars made their way to Mendocino County in California. Fr. Sebastian initially took charge of Fort Bragg and the area north to the county line. In December 1912 he moved to St. Mary’s Parish in Ukiah. He was appointed superior of the California mission in December 1910 and held this position until June 1920. In 1920 the English Capuchins were given a choice by the Minister General as to whether to remain in California or undertake missionary work in India. Fr. Sebastian opted to remain in the United States while the Irish Capuchins accepted a request from Archbishop Edward Joseph Hanna to take over pastoral work in Mendocino County. Fr. Luke Sheehan OFM Cap. arrived in June 1920 to take charge and Fr. Sebastian moved to Mendocino City. Fr. Sebastian was formally affiliated with the Irish Capuchin Province in 1924. In January 1923 he assumed parochial duties in Greenwood, Elk, and was posted to Willits in October 1928. His final assignment (from 1934) was at Mission Santa Inez near Solvang in California. He died in Santa Inez on 29 January 1937 and was buried in the adjoining mission cemetery.

Baptismal name: Thomas Brennan
Religious name: Fr. Sebastian Brennan OFM Cap.
Date of birth: 9 Dec. 1861
Place of birth: Tow Law, Durham, England
Name of father: Thomas Brennan
Name of mother: Mary Brennan (née Waters)
Date of reception into the Capuchin Order: 18 May 1879
Date of first profession: 23 May 1880
Date of final profession: 23 May 1883
Date of ordination (as priest): 18 Sept. 1886
Missionary assignments: Travelled to California, United States, in 1901 and remained there until his death.
Date of death: 29 January 1937
Place of death: California, United States
Place of burial, Cemetery, Mission Santa Inez, California

Brophy, Charles, 1895-1976, Capuchin priest

  • IE CA DB/113
  • Person
  • 13 October 1895-13 May 1976

Nicholas Brophy was born in Sandymount in Dublin on 13 October 1895. He entered the Capuchin novitiate in Kilkenny in 1917 and took Charles as his religious name. He later attended the Capuchin College in Rochestown in County Cork and obtained a Bachelor of Arts degree from University College Cork in 1921. He was ordained to the priesthood in June 1925. The entirety of his priestly ministry was spent in Dublin. He was President of Father Mathew Temperance Hall in the capital from 1928 to 1934 and was guardian (local superior) of the Church Street Capuchin community from 1934 to 1940 and from 1946 to 1949. He also served as Provincial Definitor from 1937-40 and from 1946-9. He founded the Retreat House in Raheny in Dublin and became its first director in 1957. He was well-known for his enclosed retreats in Raheny and for his missionary and preaching work particularly in his native Dublin which continued until his health deteriorated in his later years. He died in Jervis Street Hospital on 13 May 1976 and was buried in Glasnevin Cemetery in Dublin.

Baptismal name: Nicholas Brophy
Religious name: Fr. Charles Brophy OFM Cap.
Date of birth: 13 Oct. 1895
Place of birth: Sandymount, Dublin
Name of father: Peter Brophy
Name of mother: Catherine Byrne (née Byrne)
Date of parents’ marriage: 15 Nov. 1894
Date of reception into the Capuchin Order: 17 Sept. 1917
Date of first profession: 29 Sept. 1918
Date of final profession: 29 Sept. 1921
Date of ordination (as priest): 29 June 1925
Educational attainments: BA, 1921
Leadership positions: Provincial Definitor (Councillor), 1937-40, 1946-9; Custos General, 1940-3, 1943-6
Date of death: 13 May 1976
Place of death: Jervis Street Hospital, Dublin
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Brophy, Fiacre, 1871-1926, Capuchin priest

  • IE CA DB/11
  • Person
  • 16 October 1871-5 October 1926

Baptismal name: Bartholomew Brophy
Religious name: Fr. Fiacre Brophy OFM Cap.
Date of birth: 16 Oct. 1871
Place of birth: Castlecomer, County Kilkenny (Diocese of Ossory)
Name of father: John Brophy (Farmer)
Name of mother: Ellen Brophy (née Curran)
Date of reception into the Capuchin Order: 5 Feb. 1888
Date of first profession: 3 Mar. 1889
Date of final profession: 8 Sept. 1892
Date of ordination (as priest): 18 Oct. 1894
Leadership positions: Provincial Definitor: 1919-21, 1922-5; Custos General: 1907-10; Guardian (local superior), Church Street Friary, Dublin, 1916-9.
Date of death: 5 Oct. 1926
Place of death: Belfast

Results 1 to 10 of 122