Showing 10 results

Authority record
Person

Anglin, Terence, 1910-1977, Capuchin priest

  • IE CA DB/170
  • Person
  • 29 April 1910-30 May 1977

Joseph Anglin, the son of John and Julia Anglin, was born in Aherla, County Cork, on 29 April 1910. Andrew Anglin (b. 11 Feb. 1900), an elder brother of Joseph, joined the Capuchin Franciscans in 1918 and took the religious name of Terence. He later became a missionary friar, first in the United States (from 1929) and later in Africa (from 1943). He died on 12 September 1947 in Livingstone, Northern Rhodesia (later Zambia) where the Irish Capuchins had established a missionary custody. The Anglin family were devoutly Catholic, and Joseph followed in his older brother’s footsteps by joining the Capuchins in Cork in October 1927, taking the religious name of Henry upon his reception into the Order. He took his final vows and was solemnly professed as a friar in October 1931. By this time, he had obtained a Bachelor of Arts degree from University College Cork. Following four additional years of clerical studies, he was ordained a priest in St. Eunan’s Cathedral in Letterkenny, County Donegal, on 23 June 1935. In the years following his ordination, Fr. Henry served as an assistant to Fr. Senan Moynihan OFM Cap., the founding-editor of ‘The Capuchin Annual’ periodical. Following the Capuchin Provincial Chapter of 1955, Fr. Henry was appointed editor of the ‘Annual’ with Fr. Felix Guihen OFM Cap. (1898-1981) taking on the role as manager of the Publications Office. The appointment of Fr. Henry as editor of the ‘Annual’ elicited no real change in the ethos of the publication which continued to include an eclectic mix of articles on a wide range of topical, political, historical, artistic, literary, and spiritual subjects. Although the work of collating and editing articles for the yearly publication was strenuous and occasioned frequent bouts of stress-related ill-health, Fr. Henry succeeded in maintaining the scholarly content of the publication. Crippling financial losses brought about the demise of ‘The Capuchin Annual’ in 1977. Fr. Henry died on 30 May 1977 just a few months after completing his work on the final edition of the ‘Annual’. He was buried in the Capuchin plot in Glasnevin Cemetery in Dublin.

Bibby, Albert, 1877-1925, Capuchin priest

  • IE CA DB/28
  • Person
  • 24 October 1877-14 February 1925

Thomas Bibby was born on 24 Oct. 1877 in Bagenalstown, County Carlow. He was baptised on 28 Oct. 1877. His family were proprietors of a woollen mill at Greensbridge and operated two drapery establishments in Kilkenny City, one in Parliament Street and another on High Street. He entered the Capuchin novitiate at Rochestown on 7 July 1894 and took the religious name of Albert. He was solemnly professed on 8 May 1900 and was ordained a priest at St. Mary of the Angels, Church Street, Dublin, on 23 Feb. 1902. A gifted scholar, Fr. Albert was among the first batch of Capuchin students to receive a BA degree from the Royal University. He later became a professor of philosophy and theology and taught these subjects to Capuchin students for some years after his ordination. One of his first students was Fr. Dominic O’Connor OFM Cap. Fr. Albert was active in the Gaelic revival movement and became a fluent speaker of Irish. He was also engaged in temperance advocacy and gave missions sometimes solely in Irish in Gaeltacht areas. He was also involved in the Columcille branch of Conradh na Gaelige in its early years. Briefly a part of the community of friars in Kilkenny, he moved to Church Street, Dublin, in the early 1900s. In the aftermath of the Easter Rising, Fr. Albert ministered to a number of rebel prisoners in Kilmainham Jail and in other locations. He was present at the execution of Seán Heuston on 8 May 1916 and wrote an account of his final hours. He was later a regular correspondent with prominent republicans and their relations. On 16 Dec. 1920 both Fr. Albert and Fr. Dominic O’Connor OFM Cap. were arrested by British forces during a raid on the friary on Church Street. Fr. Albert was detained for some hours in Dublin Castle but was afterwards released whilst Fr. Dominic was sentence to five years’ penal servitude. When the Four Courts was attacked on 27 June 1922 in the opening engagement of the Civil War, Fr. Albert was present in the building alongside Fr. Dominic. Both priests remained with the Anti-Treaty irregulars until the Four Courts was evacuated. They then proceeded to administer to Cathal Brugha and other IRA men occupying the Hamman Hotel on O’Connell Street. In June 1924, Fr. Albert was sent to the United States and was eventually appointed Pastor of the Capuchin Mission at Santa Inez in California. He immediately set about restoring both the parish and the structures of the old Franciscan Mission. Modern plumbing and electricity systems were installed at Santa Inez and Fr. Albert was joined by Friars Reginald O’Hanlon and Colmcille Cregan. However, Albert’s health deteriorated and he was soon admitted to St. Francis Hospital in Santa Barbara. He died on 14 Feb. 1925, a mere three months after his arrival in Santa Inez. He was buried just outside the mission’s chapel. His remains (along with those of his former pupil Fr. Dominic O’Connor OFM Cap.) were later repatriated to Ireland and he was buried in the cemetery of Rochestown Capuchin Friary, Cork, on 14 June 1958.

Hayden, Augustine, 1870-1954, Capuchin priest

  • IE CA DB/6
  • Person
  • November 1870-7 February 1954

John Hayden was born in November 1870. He was baptised in Gowran, County Kilkenny on 7 Nov. 1870. His parents were William and Mary Hayden (née Morrissey). On 8 Dec. 1884, he was among the first five pupils to be admitted to the recently opened Capuchin Seraphic School at Rochestown, County Cork. He took the religious name of Augustine upon entering the Capuchin Order in November 1885. Towards the end of his clerical studies his health deteriorated and he was forced to spend two years in Switzerland. He was ordained a priest in the Augustinian Church, Thomas Street, Dublin, in November 1893. On 3 August 1896, Fr. Augustine was appointed rector of Rochestown College, replacing Fr. Francis Hayes OFM Cap. He held this position from 1896 to 1907. He later returned to Dublin and was Guardian of the Church Street Friary from 1913-6. He cultivated a strong interest in the Gaelic Revival and in particular preserving the Irish language. He was associated with Shán Ó Cuív (1875-1940) in establishing the Irish Language College at Ballingeary, County Cork in 1904, the first college of its kind. He was also a regular correspondent with Fr. Peadar Ua Laoghaire (1839-1920), a noted figure in Conradh na Gaelige, and for many years conducted missions in Gaeltacht areas of Counties Kerry and Donegal. In the immediate aftermath of the 1916 Rising, Fr. Augustine accompanied Fr. Aloysius Travers OFM Cap. in visiting Patrick Pearse and James Connolly. He was instrumental in securing the surrender of Thomas MacDonagh at the Jacob’s Factory and was present at Ėamonn Ceannt’s surrender at the South Dublin Union. He also ministered to Ceannt in the hours before his execution. Like the other Capuchin friars of the Dublin community, Fr. Augustine later committed his memories of Easter Week to writing (CA IR-1-4-1). In 1917, he was the celebrant at the wedding of Terence MacSwiney to Muriel Murphy and he was also the celebrant at the marriage of McSwiney’s daughter in Cork in 1940. He also authored a number of devotional texts including 'Ireland’s Loyalty to the Mass' (1933) and 'Ireland’s Loyalty to Mary' (1952). Fr. Augustine died on 7 February 1954 at the Bon Secours Home, Cork, and was laid to rest in the cemetery of the Capuchin Friary, Rochestown in County Cork.

Moynihan, Senan, 1900-1970, Capuchin priest

  • IE CA DB/130
  • Person
  • 24 November 1900-26 July 1970

John Moynihan, the son of Thomas and Mary Moynihan, was born on 24 November 1900 in Castlegregory, County Kerry. He was educated at Aughacasla National School (eight years) and at St. Brendan’s Seminary, Killarney (four years) and he matriculated in June 1918. He studied at All Hallows College in Dublin from October 1918 to March 1919. He joined the Irish Capuchin Franciscans in September 1920 taking the religious name of Senan. He took his final vows in 1925 and he was ordained a priest in 1928. Shortly after his ordination in 1928 he was appointed editor of ‘The Father Mathew Record’, a popular monthly publication of the Irish Capuchins which promoted the Order’s overseas’ missions (particularly in Africa) and carried articles supporting the cause of total abstinence. Fr. Senan strove to create a higher grade, more literary publication. He was acquainted with many well-known Irish writers and artists and he secured permission from the Order’s leadership to publish an ‘Annual’ in 1930. ‘The Capuchin Annual’ was published from 1930 to 1977. The publication was very much the work of Fr. Senan and he remained its editor until 1954. In 1955 a decision was made at the Capuchin Provincial Chapter to remove Fr. Senan from the editorship of the ‘Annual’. Soon afterwards he travelled to Perth at the invitation of Archbishop Redmond Prendiville (1900-1968), a fellow Kerry man. Fr. Francis Moynihan, a brother of Fr. Senan, had also been resident in Australia and was parish priest of St. John’s, Clifton Hill, in Melbourne. Fr. Francis was also the editor of ‘The Advocate’, a leading Catholic newspaper in Australia. Fr. Senan arrived in Perth in 1959. He was incardinated into the Perth Archdiocese on 1 April 1959 (as a diocesan priest having left the Capuchin Order). On arrival he took up a position as chaplain to religious sisters at St Anne’s Hospital, Mt Lawley (now Mercy Hospital). He did not, however, act as a chaplain to the patients. Archbishop Redmond Prendiville appointed him the first archivist of the Archdiocese of Perth in July 1962. Fr. Senan died in Perth on 26 July 1970. He is buried in Karrakatta Cemetery, Perth.

Murphy, Columbus, 1881-1962, Capuchin priest

  • IE CA DB/42
  • Person
  • 17 June 1881-20 Feb. 1962

Daniel Murphy was born on 17 June 1881 in Cork. He was baptised in St. Finbarr’s Church on 19 June 1881. His parents were James and Sarah Murphy (née Flynn) of Ethelville, Western Road, Cork city. A student at Rochestown College, Cork, he applied for entrance to the Capuchin novitiate in August 1898 taking the religious name of Columbus. During the 1916 Rising Fr. Columbus played an important role in bringing about a cessation of hostilities. The day after the surrender of the Four Courts garrison on 29 April there was still confusion in North King Street and in other locations as to whether this was a truce or a complete surrender. To clarify, Fr. Columbus went to the Four Courts to retrieve Patrick Pearse’s note which had led to the surrender of Commandant Edward Daly. He later negotiated with the British military to arrange a personal meeting with Pearse in Arbour Hill and brought a copy of the surrender order to Commandant Patrick Holohan at North Brunswick Street. Between 30 April and 4 May Fr. Columbus was called upon to minister to prisoners in Kilmainham Jail prior to their executions. He later compiled a memoir recording his experiences of ministering to various rebel leaders awaiting their court martials and sentencing (IE CA IR-1-2-6). Fr. Columbus subsequently acted as President of Father Mathew Hall, Church Street, Dublin, from 1925-8. He died on 20 February 1962.

O'Connor, Dominic, 1883-1935, Capuchin priest

  • IE CA DB/47
  • Person
  • 13 February 1883-17 October 1935

John Francis O’Connor was born on 13 Feb. 1883 in County Cork. He was born into a devoutly Catholic family. His father, John O’Connor, a teacher, and his mother, Mary Ann Sheehan, were both tertiaries of the Third Order of St. Francis attached to Holy Trinity Capuchin Church, Cork. A brother of Many Ann Sheehan had already joined the Capuchin Franciscan Order. Fr. Luke Sheehan OFM Cap. was one of the first Catholic missionaries to minister in the American state of Oregon. A good number of John’s siblings also entered religious life. John entered Rochestown College, Cork, in the Autumn of 1897. Having successfully completed his secondary education, he entered the Capuchin novitiate on 1 Oct. 1899 and received the religious name of Dominic. A year later he took his simple vows and in the Autumn of the same year began studying for a philosophy degree in the Royal University, Cork. He was ordained a priest on 17 Mar. 1906 in the Capuchin Friary in Kilkenny. He later enrolled in the Catholic University in Louvain where he obtained a Sacrae Theologiae Baccalaureus (Bachelor of Sacred Theology). In response to a call from Cardinal Michael Logue, Archbishop of Armagh, Fr. Dominic volunteered for chaplaincy work with the British armed forces during the First World War. After spending two months with a Scottish brigade in England, he transferred to a hospital unit bound for Salonika, Greece. After approximately two years of service, Fr. Dominic resigned his post in 1917, returned to Ireland and was appointed to the Capuchin community in Holy Trinity Friary, Cork. Fr. Dominic soon attained notoriety in nationalist circles and was appointed chaplain to the Cork Brigade of IRA Volunteers by Tomas MacCurtain. As chaplain, Fr. Dominic was the first to appear at the MacCurtain home in Blackpool, Cork, on the morning the Sinn Féin Lord Mayor was killed by British forces (20 Mar. 1920). He also served as chaplain to MacCurtain’s successor as Lord Mayor of Cork, Terence MacSwiney, who was arrested on 12 Aug. 1920. Fr. Dominic ministered to MacSwiney throughout his hunger strike in Brixton Prison and was present for his death on 25 Oct. 1920. Soon after his return to Ireland, Fr. Dominic was arrested at the Capuchin Friary on Church Street, Dublin. He was taken to Dublin Castle and in January 1921 was court martialled and sentenced to five years’ imprisonment. During his confinement, he became acquainted with two notable republican detainees, Ernie O’Malley and Pádraig Ó Caoimh. Fr. Dominic served about a year of his imprisonment in Parkhurst Prison. Following the Anglo-Irish Treaty in December 1921, there was a general amnesty for prisoners and Fr. Dominic was released in January 1922. On 25 February 1922, he was granted the freedom of Cork ‘as a mark of respect for his valuable services rendered to the first two Republican Lord Mayors of Cork’. With the onset of the Civil War the Capuchins in Church Street were once more involved in ministering to besieged republicans. In June 1922 the Four Courts, located only a couple of hundred meters from the Church Street Friary, was attacked by Free State forces. Fr. Dominic (assisted by Fr. Albert Bibby OFM Cap.) provided spiritual comfort, assisted in the evacuation of the wounded, and later facilitated the surrender of the defeated garrison. Soon afterwards, Fr. Dominic returned to Holy Trinity Friary, Cork. On 26 Nov. 1922 a decision was made by the Provincial Definitory of the Irish Capuchins to have Fr. Dominic transferred to the Province’s Mission in Bend, Oregon, United States. This was the location of Fr. Luke Sheehan’s (Fr. Dominic’s uncle) pioneering missionary work some years before. For the remainder of his life Fr. Dominic performed routine duties associated with the missionary apostolate of a Capuchin friar. He was appointed temporary rector of St. Francis de Sales Cathedral and published the first of a two-volume history of the Diocese of Baker in 1930. In August 1935 he sustained serious injuries in a car accident from which he never fully recovered. He died on 17 Oct. 1935 and was buried in Bend, Oregon. His remains (along with those of Fr. Albert Bibby OFM Cap.) were later repatriated to Ireland and he was buried in the cemetery of Rochestown Capuchin Friary, Cork, on 14 June 1958

Shine, William Patrick, 1843-1905, Presentation Brother

  • IE PB P/1
  • Person
  • 20 July 1843-20 April 1905

Born: 20 July 1843 in Kilbaha, Moyvane, County Kerry
Entered: 10 February 1868, South Monastery, Cork
Reception: [?August] 1868
Professed: 27 August 1870
Died: 20 April 1905, Mount St Joseph, Cork
Interred: Blessed Edmund Rice Cemetery, Mount St Joseph, Cork

Travers, Aloysius, 1870-1957, Capuchin priest

  • IE CA DB/8
  • Person
  • 20 March 1870-2 May 1957

William Patrick Travers was born into a prominent Cork family on 20 Mar. 1870. The family were devoutly Catholic. His elder brother, John, was also a Capuchin friar and took the religious name of Anthony; another brother became an Augustinian friar whilst a sister became an Ursuline nun. William joined the Capuchin Franciscan Order in 1887, took the religious name of Aloysius, and was ordained a priest in 1894. From his earliest years, Fr. Aloysius took a keen interest in promoting the work of the temperance movement. He was appointed President of the Father Mathew Hall, Dublin, and held this position from 1904-13. During his years as President, he used the Hall for the promotion of temperance and as a recreational venue for the members of the Sacred Heart Sodality. To further support the ideals of temperance and to revitalise interest in Irish culture, he founded 'The Father Mathew Record' which began publication in January 1908. The year before, he had inaugurated the Féis Maitiu which promoted Gaelic cultural revivalist activities such as storytelling and festivals of native song and dance. Fr. Aloysius also used the pages of the 'Record' to strongly promote a ‘Buy Irish Campaign’. About this time, he also established the League of Young Irish Crusaders. Like many of the Capuchin friars of the Dublin community, Fr. Aloysius was involved in ministering to the Rising leaders during their imprisonment and was present at the execution of James Connolly in Kilmainham Jail on 12 May 1916. He later championed the cause of various labour leaders in Dublin. It has also been speculated that Fr. Aloysius undertook a secret mission to Pope Benedict XV in connection with the Irish struggle. He was elected seven times to the office of Provincial Definitor (Councillor) and was Provincial Minister of the Irish Capuchins from 1913-6. In his later years, he became an enthusiastic member of the Legion of Mary and published numerous devotional tracts including a popular prayer book, 'The Voice of the Church', 'The Seraphic Standard' and 'ĺosa Mo Mhian'. He died on 2 May 1957 at the Capuchin Friary, Church Street, Dublin. He was 89 years old and was a Capuchin friar for almost 69 of these years. He was buried in Glasnevin Cemetery.