Showing 277 results

Authority record

Christen, Bernard, 1837-1909, Capuchin priest

  • IE CA DB/BC
  • Person
  • 24 July 1837-11 March 1909

Edouard Christian was born in Andermatt, a mountain village in the canton of Uri in Switzerland, in 1837. He was the fourth child (from a family of thirteen) of Joseph Maria ‘Sebastian’ Christen and Karolina Danioth. He spent his early years helping his parents on their cattle farm. On 5 October 1855, he entered the Capuchin novitiate at Lucerne and took Bernard as his religious name. He made his solemn profession on 8 October 1856. He then undertook his clerical studies and was ordained to the priesthood on 29 July 1860. In 1876 Fr. Bernard was elected a General Definitor (Councillor), in which role he successfully renewed and updated the philosophical and theological studies of Capuchin clerical candidates. He also worked tirelessly to tighten up regular observance among the friars of the Capuchin Order. At the General Chapter of 1884, Fr. Bernard was elected as Minister General. Under his leadership, Capuchin missions were once more placed under the direction of the General Minister. He was also instrumental in the revision of the original 1530 Constitution of the Capuchin Order. Under his administration the number of friars began to grow, studies were reorganised, missions were given a new lease of life and the number of Capuchin jurisdictions increased. Fr. Bernard was also the first Capuchin General Minister to visit North America. He served as General Minister of the Capuchin friars from 1884 to 1908. His ceaseless work for the renewal of the Order was recognised by both Popes Leo XIII and Pius X, with the latter naming him Titular Archbishop of Stauropolis in 1908. He died the following year (11 March 1909) in the Institute of the Sisters of the Holy Cross in Ingenbohl, Switzerland. He was buried in Lucerne.

Kavanagh, Stanislaus, 1876-1965, Capuchin priest

  • IE CA DB/24
  • Person
  • 12 June 1876-16 May 1965

John Kavanagh was born in Mountmellick in Queen’s County (later County Laois) on 12 June 1876. Having spent some years in the Seraphic College in Rochestown, County Cork, he was received into the Capuchin Order in March 1893. He was ordained a priest in Dublin on 23 February 1902. Soon after his ordination he was stationed in Kilkenny as a Professor of Philosophy, but most of his life as a priest was spent in Dublin and in Cork. An accomplished scholar, Kavanagh spent many years in libraries and archives in England, France, Italy, Spain and Belgium, transcribing thousands of documents in a very clear hand, recording everything relating to the Irish Capuchins which could be discovered overseas. His work in transcribing the seventeenth-century Latin text, the ‘Commentarius Rinuccinianus’, published by the Irish Manuscripts Commission in six volumes between 1932 and 1949, is well known. His extremely important corpus of manuscripts, surrogate copies and transcribed materials for early Capuchin history are now extant in the Irish Capuchin Archives. He served as Provincial Archivist for the Capuchin Order in Ireland from 1919 to 1958. In 1918 he was appointed to investigate the cause of two seventeenth century Irish Capuchin martyrs, Fr. Fiacre Tobin OSFC (d. 1656) and Fr. John Baptist Dowdall OSFC (d. 1710). Kavanagh also had a life-long interest in Fr. Theobald Mathew OSFC (1790-1856) and amassed a huge quantity of research and documentary material relating to his life and nineteenth-century temperance campaign. In recognition of his contribution to Irish historical scholarship, the National University of Ireland awarded him an honorary Doctorate of Literature (D. Litt.) in 1947. Outside of academia, Kavanagh was a well-known preacher, missionary, and retreat-giver. In 1924 he was asked to travel to the United States where he spent several months assisting Irish Capuchin friars in missionary and preaching work. He was also a long-time incumbent of the position of Secretary of the Irish Capuchin Province (1922-31; 1937-55) and was elected Provincial Deifintor (Councillor) in 1931. His later years were blighted by dementia and he died on 16 May 1965 in the Bon Secours Hospital in Dublin. He was buried in Glasnevin Cemetery.

Baptismal name: John Kavanagh
Religious name: Fr. Stanislaus Kavanagh OFM Cap.
Date of birth: 12 June 1876
Place of birth: Mountmellick, Queen’s County (County Laois), Diocese of Kildare & Leighlin
Name of father: Edward Kavanagh
Name of mother: Joanna Kavanagh (née Costello)
Date of reception into the Capuchin Order: 20 Mar. 1893
Date of first profession: 2 July 1894
Date of final profession: 25 Dec. 1897
Date of ordination (as priest): 23 Feb. 1902
Educational attainments: Doctor of Literature (D. Litt.), 1947
Leadership positions: Provincial Definitor, 1931-4; Provincial Secretary, 1922-31, 1937-55; Provincial Archivist, 1919-1958
Date of death: 16 May 1965
Place of death: Bon Secours Hospital, Glasnevin, Dublin
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Larkin, Paschal, 1894-1976, Capuchin priest

  • IE CA DB/76
  • Person
  • 29 July 1894-7 December 1976

William Larkin was born in Ballintober, a village in County Roscommon, on 29 July 1894. He joined the Capuchin Franciscan Order in October 1910, taking Paschal as his religious name, and was ordained to the priesthood in March 1920. He graduated with an MA from University College Cork in 1916. In 1917 he obtained a university scholarship prize (worth £600) which allowed him to continue his studies overseas. A gifted scholar in the field of economic history, he held the position of Assistant Professor of Economics and Commerce at University College Cork from 1921 to 1923 and continued to lecture (on a part-time basis) in the University until the 1950s. He also supervised several students taking an MA degree in economics including Jack Nagle who later became an Assistant Secretary in the Department of Agriculture. Fr. Larkin also conducted tutorial classes for workers in Cork city and gave public University Extension Lectures on Catholic social teaching throughout the 1930s. His published works included ‘Marxian Socialism’ (1917), the highly influential ‘Property in the Eighteenth Century’ (1930), and ‘Economics and Frontiers’ (1957). He also authored several scholarly articles for ‘The Capuchin Annual’. He died on 7 December 1976 and was buried in the cemetery attached to Rochestown Capuchin Friary in County Cork.

Baptismal name: William Larkin
Religious name: Fr. Paschal Larkin OFM Cap.
Date of birth: 29 July 1894
Place of birth: Frenchlawn, Ballintober, County Roscommon (Diocese of Elphin)
Name of father: Michael Larkin
Name of mother: Mary Anne Larkin (née Kilbride)
Date of reception into the Capuchin Order: 16 Oct. 1910
Date of first profession: 17 Sept. 1911
Date of final profession: 9 July 1916
Date of ordination (as priest): 20 Mar. 1920
Educational attainments: BA, 1st class hons. (1915); MA (1916); Studentship (1917); PhD, London (1928); Economics Lecturer in University College Cork, 1928-58.
Date of death: 7 Dec. 1976
Place of burial: Cemetery, Rochestown Capuchin Friary, County Cork

O’Mahony, James, 1897-1962, Capuchin priest

  • IE CA DB/86
  • Person
  • 6 April 1897-31 July 1962

Edward O’Mahony was born in Mitchelstown in County Cork on 4 April 1897. He attended the Seraphic College in Rochestown in County Cork and joined the Capuchin Order in October 1913 taking James as his religious name. He graduated with a first-class honours BA from University College Cork and was awarded the Pierce Malone scholarship in 1918. He later obtained an MA and was awarded a travelling scholarship in 1920. He attended the Catholic University of Louvain (Leuven) in Belgium and was awarded a highly acclaimed Licentiate in Philosophy in 1925 and a Doctorate in the following year. In 1928 he was awarded the title of Professor Agrégé from Louvain, the first Irishman to achieve such a distinction. On his return to Ireland, he was appointed superior of St. Bonaventure’s Hostel in Cork and was reappointed on several occasions thereafter. In 1931 the National University of Ireland conferred on him a Doctorate of Letters (D.Litt.) for his thesis ‘The Desire of God in the Philosophy of St. Thomas’. In the same year he was appointed a lecturer in religion in UCC. In 1933 he was appointed Assistant Professor of Philosophy, eventually succeeding Fr. Edwin Fitzgibbon OFM Cap. as Professor and head of the university’s philosophy department in 1937. He was first elected Provincial Definitor (Councillor) in 1934 and was elected Provincial Minister of the Irish Capuchins in at the Chapter held in 1943. He was re-elected for a further three years from 1946 to 1949 and held the position again from 1955 to 1961. He was appointed a member of the senate of the National University of Ireland in 1946 and was briefly Acting-President of UCC in 1954. An accomplished lecturer, preacher, and writer, he published over twenty books and contributed numerous articles to various journals on a variety of philosophical and religious subjects. His published works included ‘The Franciscans’ (1930), ‘Where dwellest thou? / An essay on the inner life’ (1936), ‘The Person of Jesus’ (1942), and ‘The Music of Life’ (1944). He died in Cork on 31 July 1962 and was buried in the cemetery attached to Rochestown Capuchin Friary.

Baptismal name: Edward O’Mahony
Religious name: Fr. James O’Mahony OFM Cap.
Date of birth: 6 Apr. 1897
Place of birth: Mitchelstown, County Cork
Name of father: James O’Mahony
Name of mother: Ellen O’Mahony (née O’Callaghan)
Date of reception into the Capuchin Order: 23 Oct. 1913
Date of first profession: 29 Oct. 1914
Date of final profession: 22 Dec. 1917
Date of ordination (as priest): 15 Mar. 1924 (at the Archbasilica of St. John Lateran, Rome)
Education attainments: BA (1918); MA (1919); Studentship (1920); PhD (Louvain) 1926; D. Litt (NUI) 1931; Agrégé en Philosophie de l’Universite Catholique de Louvain (1928); Appointed Professor of Philosophy in UCC (1937).
Leadership roles: Provincial Definitor: 1934-7; 1937-40; 1940-3; 1952-5; Provincial Minister (Superior): 1943-6; 1946-9; 1955-8; 1958-61.
Date of death: 31 July 1962
Place of death: Cork
Place of burial: Cemetery, Capuchin Friary, Rochestown, County Cork

Brophy, Fiacre, 1871-1926, Capuchin priest

  • IE CA DB/11
  • Person
  • 16 October 1871-5 October 1926

Baptismal name: Bartholomew Brophy
Religious name: Fr. Fiacre Brophy OFM Cap.
Date of birth: 16 Oct. 1871
Place of birth: Castlecomer, County Kilkenny (Diocese of Ossory)
Name of father: John Brophy (Farmer)
Name of mother: Ellen Brophy (née Curran)
Date of reception into the Capuchin Order: 5 Feb. 1888
Date of first profession: 3 Mar. 1889
Date of final profession: 8 Sept. 1892
Date of ordination (as priest): 18 Oct. 1894
Leadership positions: Provincial Definitor: 1919-21, 1922-5; Custos General: 1907-10; Guardian (local superior), Church Street Friary, Dublin, 1916-9.
Date of death: 5 Oct. 1926
Place of death: Belfast

Brophy, Leonard, 1869-1930, Capuchin priest

  • IE CA DB/LB
  • Person
  • 28 September 1869-8 December 1930

Michael Brophy was born near the village of Castlecomer in County Kilkenny on 28 September 1869. He joined the Capuchin Franciscans in September 1889 and was ordained to the priesthood in February 1892. He resided in the Church Street Friary in Dublin for several years and was later appointed guardian (local superior) of Holy Trinity Friary in Cork. In 1910 he was assigned to work in the new mission custody established in the United States and was appointed associate pastor of Our Lady of Angels Parish in Hermiston in Oregon. In August 1911 Fr. Leonard was appointed to the Church of the Immaculate Heart in Abbotstown, Pennsylvania. He returned to Ireland in the late 1920s and joined the community of friars residing in Holy Trinity Friary on Father Mathew Quay in Cork. In the public sphere, he held the position of civic chaplain to the Lord Mayor of Cork. He died on 8 December 1930 and was buried in the cemetery attached to the Capuchin Friary in Rochestown, County Cork.

Baptismal name: Michael Brophy
Religious name: Fr. Leonard Brophy OFM Cap.
Date of birth: 28 Sept. 1869
Place of birth: Castlecomer, County Kilkenny (Diocese of Ossory)
Name of father: John Brophy (Farmer)
Name of mother: Ellen Brophy (née Curran)
Date of reception into the Capuchin Order: 2 Oct. 1885
Date of first profession: 4 Oct. 1886
Date of final (solemn) profession: 8 Dec. 1890
Date of ordination as a priest: 25 Feb. 1892
Missionary activities: Travelled to Harrisburg, Pennsylvania, United States in 1910-11; Returned to Ireland in the 1920s.
Date of death: 8 Dec. 1930
Place of burial: Cemetery, Capuchin Friary, Rochestown, County Cork

Rice, Canice, 1870-1896, Capuchin priest

  • IE CA DB/CR
  • Person
  • 26 May 1870-23 February 1896

Baptismal name: James Rice
Religious name: Fr. Canice Rice OFM Cap.
Date of birth: 26 May 1870
Place of birth: James Street, Kilkenny (Diocese of Ossory)
Name of father: William Rice (Police Constable)
Name of mother: Jane Rice (née Kennedy)
Date of death: 23 Feb. 1896
Place of death: Church Street, Dublin

Walsh, Edward, 1881-1961, Capuchin priest

  • IE CA DB/41
  • Person
  • 29 July 1881-23 May 1961

Michael Walsh was born in County Kilkenny on 29 July 1881. He joined the Capuchin Franciscan Order in September 1898 and took Edward as his religious name. Following the completion of his philosophy and theological studies, he was ordained a priest in March 1907. He was assigned to the new Capuchin mission in the Western United States in late 1911. His initial appointment was assistant pastor to St. Joseph’s Parish in Roseburg in Oregon. He served as assistant pastor from January 1912 to February 1913 and was thereafter pastor in the same location until 1919. During this time the friars actively sought an additional foundation which came to the fruition when they were assigned the Sacred Heart Parish in the Diocese of Lincoln in Nebraska. Fr. Edward served as pastor (with Fr. Ferdinand Glenny OFM Cap. acting as his assistant) in Lincoln from 1919 to 1923. He remained active in parish ministry and missionary work until he returned to the Irish Capuchin Province in 1923. In 1928 he was elected Provincial Definitor (Councillor) and served as Custos General from 1934 to 1937. He served as guardian (local superior) of Holy Trinity Friary in Cork and served two terms in the same position in the Church Street Capuchin Friary in Dublin. He died in Dublin on 23 May 1961 and was buried in Glasnevin Cemetery.

Baptismal name: Michael Walsh
Religious name: Fr. Edward Walsh OFM Cap.
Date of birth: 29 July 1881
Place of birth: Garryduff, Tullaroan, County Kilkenny (Diocese of Ossory)
Name of father: Edward Walsh (Farmer)
Name of mother: Mary Walsh (née Grace)
Date of parents’ marriage: 3 Aug. 1870
Date of reception into the Capuchin Order: 17 Sept. 1898
Date of first profession: 17 Sept. 1899
Date of final profession: 25 Sept. 1904
Date of ordination (as priest): 16 Mar. 1907
Educational attainments: BA (RUI) 1904
Missionary activity: Travelled to the Western American Capuchin Mission (Roseburg, Oregon) on 10 Nov. 1911; Returned to Ireland in 1923.
Provincial Leadership Positions: Definitor (Councillor): 1928-31; Custos General: 1934-7.
Date of death: 23 May 1961
Place of death: Bon Secours Hospital, Glasnevin, Dublin
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Healy, Angelus, 1875-1953, Capuchin priest

  • IE CA DB/23
  • Person
  • 26 February 1875-20 August 1953

Patrick Healy was born on 26 February 1875 in Graiguenamanagh, a small town on the border between Counties Carlow and Kilkenny. He entered the Capuchin novitiate at Rochestown in County Cork on 7 July 1894 and took the religious name of Angelus. He took his solemn vows in December 1897 and was ordained a priest in February 1902. Fr. Angelus cultivated a life-long interest in the history of the Irish Capuchins. In 1904, he worked alongside Fr. Stanislaus Kavanagh OFM Cap. (1876-1965) in transcribing autograph copies of two seventeenth century histories of the Irish friars by Nicholas Archbold ‘The historie of the Irish Capucins’ (1643) and Robert O’Connell ‘Historia Missionis Hiberniae Fratrum Minorum Capucinorum’ (c.1654). The original texts had been brought from France to the National Library of Ireland in Dublin for copying. Fr. Angelus was considered an authority on the history of the Irish Capuchin Province, and in 1919 he was chosen as a witness in the beatification cause of two seventeenth-century Capuchin martyrs, Fr. Fiacre Tobin OSFC (c.1620-1656) and Fr. John Baptist Dowdall OSFC (c.1626-1710). He also held several important administrative positions in the Irish Province. Three times he was elected as definitor (or counsellor), from 1910-3 and from 1922-5. He also held the position of Vicar-Provincial and was elected Custos General in 1913 which enabled him to attend the General Chapter of the Order in Rome. He was appointed Guardian of the Church Street Friary and was, at various times, Master of Novices, editor of ‘The Father Mathew Record’ periodical, and director-general of the Total Abstinence Association. Fr. Angelus never considered himself an academic historian but throughout his life he worked assiduously to assemble a vast corpus of documentary records on the history of the friars in Ireland. His ‘Pages from the Story of the Irish Capuchins’, published in 1915 to mark the tercentenary of the arrival of the first friar in Ireland, offered a concise introduction to the subject. ‘The execution of a more scholarly work’, he claimed, demanded ‘more patient research than he could ever command’. Known as an able missionary and preacher, he was also acclaimed as the ‘Guardian of the Reek’ in honour of his long association with the annual Croagh Patrick pilgrimage in County Mayo. His association with Croagh Patrick (also called ‘St. Patrick’s Reek’) lasted from 1906 to 1949, during which he climbed the mountain forty-two times missing only two years, in 1919 due to a railway strike, and in 1922 due to the Civil War. He died at the Presbytery in Westport Parish at the foot of Croagh Patrick on 20 August 1953. He was buried in the Capuchin plot in Glasnevin Cemetery in Dublin.

Phelan, Benedict, 1874-1947, Capuchin priest

  • IE CA DB/16
  • Person
  • 16 June 1874-19 July 1947

Nicholas Phelan was born in Graiguenamanagh, a small town on the border between Counties Carlow and Kilkenny, on 16 June 1874. He joined the Capuchins at the age of sixteen, took Benedict as his religious name, and was professed in 1891. He was ordained a priest in Holy Trinity church in Cork in January 1899. Following his ordination, he was appointed Master of Novices and spent five years ministering in Cork. In 1904 he was transferred to the Capuchin Friary on Church Street in Dublin. He worked in the capital for the next forty years and was the principal organiser of the choir in St. Mary of the Angels on Church Street for most of this time. He served as Provincial Secretary from 1910 to 1913. He was appointed vicar in 1919 and was guardian (local superior) of the Capuchin community on Church Street from 1922 to 1925. He acted as spiritual director of the Sacred Heart Sodality for many years and was also director of the local Third Order of St. Francis confraternity. He was well-known as a mission and retreat giver throughout Ireland but particularly in almost all the parishes in County Dublin. At the time of his death (on 19 July 1947) he was a member of the Capuchin community in Kilkenny. He died in a nursing home at 7 Mount Street Crescent in Dublin following a long period of illness and was buried in Glasnevin cemetery in the city.

Baptismal name: Nicholas Phelan
Name in religion: Benedict
Date of birth: 16 June 1874
Place of birth: Graiguenamanagh, County Kilkenny (Diocese of Kildare of Leighlin)
Name of father: John Phelan
Name of mother: Mary Phelan
Date of reception into the Capuchin Order: 23 June 1890
Date of first profession: 15 Aug. 1891
Date of final profession: 11 Oct. 1896
Date of ordination: 8 Jan. 1899
Date of death: 19 July 1947
Place of death: Dublin
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Results 61 to 70 of 277