Showing 74 results

Authority record

Collins, Ignatius, 1881-1961, Capuchin priest

  • IE CA DB/52
  • Person
  • 10 August 1885-21 October 1961

Patrick Joseph Collins was born on Cotter Street in Cork on 10 August 1885. He was the son of Captain Jeremiah Collins, an employee of the Cork Harbour Board, and his wife Honora Collins. He was educated at the Capuchin College in Rochestown, County Cork and he joined the Capuchin Order in 1902, taking Ignatius as his religious name. He graduated with a BA in Philosophy at the Royal University in Cork in 1908. He was ordained a priest in Kilkenny on 29 May 1910. By all accounts he was an outstanding scholar, and he was awarded a Doctorate in Theology and Philosophy from the Gregorian University in Rome in 1914. In May 1915, he responded to the call of Cardinal Francis Bourne, Archbishop of Westminster, seeking Catholic priests to act as chaplains in the British armed forces. He was sent to France in August 1915 and acted as a chaplain with the 69th Field Ambulance Corps. During the First World War his division served on the Western Front participating in many major offensives including the Battles of the Somme and Messines. In October 1917, the division was transferred to the Italian Front. In January 1918 Fr. Ignatius was awarded the Military Cross and was promoted to the rank of Major. Following the cessation of hostilities, he was demobilised (in 1919) and he initially returned to Rochestown Friary in Cork. In 1922 he was elected guardian (local superior) of the Capuchin Friary in Kilkenny. He ministered in Kilkenny for the next twenty-one years. In 1943 he was transferred to the Church Street Friary in Dublin and was appointed Vicar of the community. He remained a member of the Dublin fraternity until his death on 21 October 1961.

Baptismal name: Patrick Joseph Collins
Religious name: Fr. Ignatius Collins OFM Cap.
Date of birth: 10 Aug. 1885
Place of birth: Cork
Name of father: Jeremiah Collins
Name of mother: Honora Collins (née Cowhig)
Date of reception into the Capuchin Order: 24 Aug. 1902
Date of first profession: 17 Sept. 1903
Date of final profession: 31 July 1908
Date of ordination (as priest): 29 May 1910
Educational attainments: BA (RUI) 1909; PhD (Louvain), 1914; MA (RUI) 1915
Date of death: 21 Oct. 1961
Place of death: St. John of God’s Hospital, Stillorgan, Dublin
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Corrigan, Salvator Maria, 1835-1919, Capuchin priest

  • IE CA DB/SC
  • Person
  • 25 April 1835-6 October 1919

William Corrigan was born in Dublin on 25 April 1835. He was received into the Capuchin Order in Italy in 1854 as at this time there existed no novitiate for the training of friars in Ireland. He took Salvator Maria as his religious name upon joining the Order. He was ordained a priest in Bologna on 23 April 1859. He returned to Ireland soon afterwards and ministered in Dublin and Cork until 1867. His time in Dublin was marked by a vigorous campaign to secure funds for the construction of St. Mary of the Angels on Church Street. He became a well-known figure in Smithfield Market, appealing to local traders and sellers for funds to aid the completion of the new Gothic-style church. He also travelled to England and Scotland in search of contributions. In 1868 he was sent to the United States to collect money to defray the enormous debt incurred in building the church. He spent approximately seven years traversing America raising funds. He returned to Dublin in 1875 and resumed his ministry in the Church Street Friary. He was present in Dublin when Fr. Gil de Cortona OSFC, General Minister of the Capuchin Order, came to Ireland on visitation in 1876. Having some knowledge of Italian, Corrigan accompanied the Minister General as an interpreter as he travelled around Ireland to visit the various Capuchin foundations. In 1884 Corrigan volunteered for missionary work in the diocese of Allahabad in India. Seemingly a popular cleric, musicians from St. James’s Brass Band played before a large crowd from St. Michan’s Parish who had gathered at North Wall as he left for the Indian subcontinent. Failing health and the harsh climate forced him to return to Ireland just two years later. He remained a member of the Church Street community in Dublin until his death on 6 October 1919. He was buried in Glasnevin Cemetery.

Baptismal name: William Corrigan
Religious name: Fr. Salvator Maria Corrigan
Date of birth: 25 Oct. 1835
Place of birth: Dublin
Name of father: John Joseph Corrigan
Name of mother: Teresa Byrne (née Byrne)
Date of reception into the Capuchin Order: 27 Nov. 1854
Date of first profession: 29 Nov. 1855
Date of ordination (as priest): 23 Apr. 1859
Date of death: 6 Oct. 1919
Place of death: Capuchin Friary, Church Street, Dublin
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Cronin, Leo, 1859-1949, Capuchin brother

  • IE CA DB/LC
  • Person
  • 30 January 1859-23 October 1949

Michael Cronin was born in Cork in January 1849. He was received into the Capuchin Order at Rochestown in County Cork on 30 July 1882. He took Leo as his religious name upon joining the Order. He was solemnly professed as a Capuchin friar in August 1887. For the following sixty-seven years he fulfilled the ordinary duties of a lay brother in most of the houses of the Irish Capuchin Province. He was particularly known as a Brother Questor in Dublin, seeking alms and donations for the poor. Following several years of ill-health, he died in the Capuchin Friary on Church Street in Dublin on 23 October 1949. He was buried in Glasnevin Cemetery.

Baptismal name: Michael Cronin
Religious name: Br. Leo Cronin OFM Cap.
Date of birth: 30 Jan. 1859
Place of birth: Cork
Name of father: Michael Cronin
Name of mother: Mary Cronin (née Foley)
Date of reception into the Capuchin Order: 30 July 1882
Date of first profession: 8 Aug. 1883
Date of final profession: 2 Aug. 1887
Date of death: 23 Oct. 1949
Place of death: Capuchin Friary, Church Street, Dublin
Place of burial: Glasnevin Cemetery, Dublin

Doogan, James, 1841-1899, Capuchin priest

  • IE CA DB/JD
  • Person
  • 1841-29 July 1899

James Doogan was born in Dublin in 1841. He was received into the Capuchin Order in their novitiate in Bologna in 1860 and remained in Italy following his ordination. He arrived in India in about 1867 and was appointed principal of St. George’s School in Mussoorie in the northern state of Uttarakhand. The school had been founded by the Capuchin fathers in 1853. Doogan remained principal until 1873 when the school was entrusted to the care of the Society of the Brothers of St. Patrick (the Irish Patrician Brothers). Afterwards, he was appointed a military chaplain with British forces stationed in India. He served in Nusseerabad (also known as Nasirabad) where he contracted cholera but recovered. He served with distinction during the Anglo-Afghan War (1878-80) and returned to India at the conclusion of the hostilities. He was a life-long temperance campaigner and wrote several pamphlets on the dangers of intoxicating liquor. He contracted influenza in May 1899 which led him to be hospitalised in the Military Station Hospital in Chakrata in Uttarakhand. He died there on 29 July 1899. He was given a ceremonial military funeral by the British Army.

Dowling, Laurence, 1872-1939, Capuchin priest

  • IE CA DB/10
  • Person
  • 12 September 1872-1 June 1939

John Edward Dowling, the son of Michael Dowling and Catherine Dowling (née Byrne), was born in Kilkenny on 12 September 1872. He was educated in the Christian Brothers’ Schools and regularly attended the Capuchin Friary Church in Kilkenny as an altar server. He subsequently enrolled in the Capuchin Seraphic School in Rochestown, County Cork. On completing his preliminary studies, he was received into the Capuchin Order in February 1888 taking Laurence as his religious name. He took his final vows and was solemnly professed as a Capuchin friar in September 1889. Having completed a course in philosophy and theology he was ordained a priest on 7 July 1895. Following his ordination, he ministered in Dublin, Cork, and Rochestown, and was appointed guardian (local superior) of these communities. He was also Master of Novices for several years, and President of Father Mathew Temperance Hall on Church Street in Dublin. He was also an active member of the committee of the Catholic Truth Society, for which he wrote several pamphlets primarily on social issues. Dowling was a well-known preacher of retreats and missions and was engaged in this ministry for many years. When his health began to fail in 1931, he travelled to Los Angeles in California, hoping that the better climate would improve his condition. His younger brother, Fr. Thomas Dowling OFM Cap. (1874-1951), was a missionary friar working in California and undoubtedly the presence of his sibling in the United States influenced his decision to leave Ireland. Fr. Laurence served at St. Lawrence of Brindisi Catholic Church in South Los Angeles until his death on 1 June 1939. He was sixty-six years old. He was buried in Calvary Cemetery in Los Angeles.

Baptismal name: John Edward Dowling
Religious name: Fr. Laurence Dowling OFM Cap.
Date of birth: 12 Sept. 1872
Place of birth: Kilkenny (Diocese of Ossory)
Name of father: Michael Dowling
Name of mother: Catherine Dowling (née Byrne)
Date of reception into the Capuchin Order: 5 Feb. 1888
Date of first profession: 3 Mar. 1889
Date of final profession: 8 Sept. 1889
Date of ordination (as priest): 7 July 1895
Missionary activity: Travelled to California, United States, in 1931
Date of death: 1 June 1939
Place of death: Los Angeles, California, United States
Place of burial: Calvary Cemetery, Los Angeles, United States
Note: Fr. Thomas Dowling OFM Cap. (1874-1951) was a younger brother of Fr. Laurence Dowling OFM Cap.

Results 11 to 20 of 74